+38 095 066 29 77
+38 067 372 19 20

Дністер та Дністровський каньйон

Перейти у фотогалерею...

Дністер є другою за площею водозбору річкою України і головною водною артерією Молдови. Його довжина – 1362 км, з них 705 км він тече нашою державою. Дністер бере початок у передгір’ях Карпат, на півдні Львівської області.

Дністер та Дністровський каньйонСпочатку Дністер плине на північ і схід, а далі – на південний схід, через Галичину, Поділля, Буковину і Бессарабію, і неподалік від Одеси через лиман впадає до Чорного моря. Річка перетинає або розмежовує сім областей України: Львівську, Івано-Франківську, Тернопільську, Хмельницьку, Чернівецьку, Вінницьку й Одеську, а Молдову відокремлює від невизнаної Придністровської Молдавської Республіки. У межах карпатського басейну Дністер є типово гірською річкою. За Старим Самбором він виходить на Верхньодністровську низину.Дністер та Дністровський каньйон У Галичі Дністер стає вже достатньо повноводним, а від села Нижнів, при вході річки до кристалічного масиву Подільської височини, починається Дністровський каньйон.

Первісна долина Дністра утворилася після відходу на південний схід теплого Сарматського моря, що 15-20 мільйонів років покривало територію нинішніх Поділля й Прикарпаття аж до Карпат. Ширина прадавнього Дністра складала кількадесят кілометрів. Впродовж наступних тисячоліть води поглиблювали річище й водночас шліфували тверді породи, формуючи береги. Дністер та Дністровський каньйонЗ часом ламані контури берегової лінії згладилися, перетворившись на криволінійні меандри. У каньйоні вони йдуть буквально один за одним. Довжина найбільших закрутів сягає 25-28 км, а ширина «перешийків» часом не переважає 2-3 км.

Дністер та Дністровський каньйонУ каньйоні Дністра існує низка геологічних утворень, характерних саме для нього – «стінки», травертинові скелі, печери і водоспади. «Стінками» традиційно називають урвисті (80-90 градусів) скелясті ділянки дністровських берегів, а назви їм дають за найближчими населеними пунктами. З геологічної точки зору «стінки» - це відслонення, тобто вихід корінних гірських порід на поверхню. Дністер та Дністровський каньйонБереги Дністра складаються з осадових порід різних геологічних періодів. Знизу вверх вони залягають у такому порядку: силурійські і девонські (понад 400 млн. років), крейдові (понад 120 млн. років) і неогенові відклади. Червоні скелі, що приваблюють увагу туристів на ділянці від Нижнева до Заліщиків – це нижньодевонські пісковики й аргіліти. Нижче за течією колір скель світло-сірий, іноді зеленкуватий. Дністер та Дністровський каньйонБіля села Трубчин перед Хотином розташований так званий Дністровський розріз силуру – півтора кілометрова ділянка берега висотою 50-70 м, що за безперервністю залягання, а отже, за науковим значенням, вважається одним з найкращих силурійських відслонень у світі.

Ще одна категорія цікавих для туристів геологічних пам’яток – травертинові скелі. В Україні вони трапляються лише на Поділлі й у Криму. Дністер та Дністровський каньйонТакі скелі утворюються на лісистих схилах річкових берегів і ярів, коли насичені карбонатом кальцію джерельні води стікають по стрімких поверхнях. Загальна кількість природних скельних урочищ на Дністрі та його допливах лічиться сотнями. Дністер та Дністровський каньйонДесятки з них носять виразні сліди людської діяльності – від незначно змінених урочищ і печер з петрогліфами (Стінка, Онут, Городищена Хата у Василеві, Біла Гора та Гринчук у Комарові) до урочищ з численними слідами дерев’яної наскельної забудови, видовбаними у скелях проходами, печерами й колодязями (Зелена Липа, Галиця, Бакота, Комарів, Нагоряни, Лядова, Монастирок, Оксанівка, Ципова, Бутучень, Сахарна). Одних лише скельно-печерних комплексів, пов’язаних з християнським культом, у басейні Дністра відомо понад сто.

Клімат Подністров’я в цілому відповідає тим природно-кліматичним зонам, які річка перетинає на своєму шляху. Дністер та Дністровський каньйонПроте Дністер і сам суттєво впливає на формування мікроклімату у своїй долині. Найпомітніший цей вплив у межах Дністровського каньйону, де високі скелясті береги захищають долину від холодних вітрів, а південні схили, прогріваючись на сонці, віддають до неї тепло й підвищують температуру. Саме завдяки цьому містечко Заліщики у першій половині ХХ ст. стало популярним кліматичним курортом із люксовими пансіонатами, віллами й пляжами. У Заліщиках був тепловий полюс тогочасної Польщі, тобто місце із найвищими середньорічною температурою і кількістю сонячних днів. Дністер та Дністровський каньйонРекламні буклети стверджували, що клімат тут майже середземноморський, і запрошували до лікування цілющим теплим і сухим заліщицьким повітрям усіх можливих хвороб.

Ще одна особливість каньйону – активна циркуляція повітря, завдяки чому дощові хмари прориваються тут зливами або грозами, але не затримуються надовго.

В цілому ж Дністер, порівняно з іншими європейськими річками, досить добре зберіг свій природний стан, і його треба підтримувати й надалі.

Сміливо вирушайте у подорож Дністром – щоразу на його берегах на Вас чекатимуть нові відкриття.

Дністер та Дністровський каньйон

Джерела інформації:
Крушинська О.Дністер. Туристичний путівник. У 2-х томах. Том перший. Від витоків до гирла Збруча. – Львів: Центр Європи, 2016. – 624 с.
Ігор Меліка. Туристичні походи: Карпати, Кавказ, Європа. – Режим  http://igormelika.com.ua/shhodennik-mandrivnika/podorozhi-ukrajinoyu-bakota-misce-jakogo-nemaje-na-karti

web-master.cv.ua