+38 095 066 29 77
+38 067 372 19 20

Кам’янець-Подільський

Перейти у фотогалерею...

   Кам’янець-Подільський, який уперше згадується в історичних документах у другій половині ХІV століття, а за археологічними даними сформувався як місто на два століття раніше, зумів за майже тисячолітню писану й неписану історію стати потужним оплотом людського духу. Тут переплелися долі багатьох народів. Майдани, вулиці, будинки, оборонні й культові споруди зберігають пам'ять про сотні знакових подій, про тисячі й тисячі відомих і невідомих, знаменитих і звичайнісіньких трудівників, що творили історію міста.Кам’янець-Подільський

   Кам’янець-Подільський (Кам’янець на Поділлі, Кам’янець) – одне з найбільш мальовничих міст у Східній Європі. Не випадково його називають «квіткою на камені», «перлиною Поділля». Розташування міста по-своєму унікальне. Річка Смотрич протікає у глибокому каньйоні, утворюючи півострови, на яких розташовані такі частини міста: Старе місто, Руські та Польські фільварки. Старе місто знаходиться на скелястому півострові овальної форми площею 120 га. Із заходу воно з’єднане зі Старою фортецею Замковим мостом, що проходить по вузькому скелястому гребеню. Лише у 1864-1873 рр. звели Новопланівський міст. Кам’янець-ПодільськийЦе дало можливість освоїти місцевість на схід від Старого міста. Сьогодні саме тут проживає більшість мешканців Кам’янця, розташовані залізнична станція та автовокзал.

   Екскурсія Старим містом часто розпочинається з оглядового майданчика біля Новопланівського мосту. Звідти добре видно, як над скелястими берегами тихоплинного Смотрича підносяться стіни і вежі древнього Кам’янця, кожен камінь якого несе в собі відгомін історії.

   Новопланівський міст з’єднує Старе місто та Новий план. Зводили міст майже 10 років. Стоїть він на шести кам’яних биках. Незмінне захоплення викликає каньйон, який чудово проглядається з Новопланівського мосту.Кам’янець-Подільський

   У цій місцевості люди жили здавна, а в другій половині ХІІ виникає місто. Воно входило до складу Пониззя – однієї з областей Галицько-Волинського князівства. Давній Кам’янець із заходу захищала дерев’яна фортеця, у ХІІІ-ХІV ст. з’явилися кам’яні вежі. Літописи стверджують, що місто і кам’яний замок збудовані литовськими князями Коріатовичами, які близько 1362 р. заволоділи Поділлям.

   Неподалік Новопланівського мосту на скелях можна побачити фігури оленів. Легенда про заснування міста розповідає, як під час полювання на оленів брати Коріатовичі потрапили на півострів, оточений водами Смотрича. Кам’янець-ПодільськийВони вирішили тут збудувати місто. Кам’янець швидко став столицею Подільського князівства. У 1374 р. Юрій та Олександр Коріатовичі надали жителям міста привілей на самоврядування (за взірцем магдебурзького права).

   Серед пам’яток Камянець-Подільського привертають увагу та викликають зацікавлення Троїцька церква, 14 ст., Верхня Польська брама: Кушнірська вежа, 16ст. і Вітряна брама, 18 ст., Турецькі бастіони, 17 ст., сходи Фаренгольца – «ступанні» 19 ст., комплекс кафедрального костелу Святих Апостолів  Петра та Павла, 15-19 ст., церква Св. Апостолів Петра і Павла, 16 ст., будинок Єзуїтського колегіуму 16 ст., ратуша (Польський магістрат), 15-19 ст., вірменський (міський) колодязь, 17ст., комплекс Домініканського костелу, 15-18 ст., казематна вежа, 17-18 ст., дзвіниця Вірменського собору, 16 ст., руїни костелу Св. Миколая, 15-18 ст., церква Св. Миколая, 14-20 ст.,  дзвіниця церкви Св. Миколая, 20 ст., комплекс Тринітарського костелу, 18 ст., Кам’янець-ПодільськийМіська брама, 16-18 ст., мури при міській брамі, 17-18 ст., Каземат лабораторія,18 ст. Вірменський бастіон, 16 ст., замковий міст, 14-17 ст., Старий замок, 12-19 ст.  Руська брама, 15-18 ст., церква Воздвиження Чесного Хреста,18 ст. , казарми фортеці, 18 ст., церква Святого Георгія, 19 ст., церква Покрови Богородиці, 19 ст. і ще багато, багато інших.

   Стара фортеця (замок) – це своєрідна візитка міста. Нині вона має  14 башт. Вперше фортецю згадано 1374 року в грамоті литовських князів Олександра та Юрія Коріатовичів. Вигляду, близького до нинішнього, фортеця набула у середині ХVІ ст. Протягом віків фортеця була майже неприступна, але 1672 року її взяли штурмом турки. Після 1812 року Стара фортеця стала тюрмою. Нині це один із об’єктів історичного музею-заповідника.

   Старе місто, яке розташоване на півострові, із замком сполучає Замковий міст. Він проліг на вузькому перешийку між двома правими берегами Смотрича. Народна назва – Турецький міст, оскільки турки, укріпивши його з обох боків, надали споруді сучасного вигляду. Вперше міст згадано в документах 1494 року.Кам’янець-Подільський

   Щоб розвантажити Замковий міст від непосильного потоку машин, у місті було зведено третій міст через Смотрич – об’їзний, який завдяки оригінальній конструкції, отримав назву «Стрімка лань». Це найвищий в Україні міст -70 метрів.

   Кожен, хто приїздить до Кам’янця-Подільського, хоче побачити Старе місто з його пам’ятками, Стару фортецю та стрімкі скелі, уквітчані весною аурінією. І в цьому немає нічого дивного, адже в усі часи на дорозі численних ворогів ставав сиво-чолий Кам’янець, який завжди відроджувався з попелу немов фенікс і ставав ще більш прекрасним.

 

Джерела інформації

1. Будзей О.В. Мандрівка Кам’янцем / Олег Будзей. – Кам’янець-Подільський: ФОН Сисин Я.І., 2016. – 68 с.

2. Расщупкін О., Трубчанінов С. Кам’янець на Поділлі. Туристичний путівник. – Хмельницький: ПВ «Оіюм», 2010. – 24 с.

web-master.cv.ua