+38 095 066 29 77
+38 067 372 19 20

Чернівецький Хогвартс

Перейти у фотогалерею...

   Чернівецький ХогвартсЩе здалека, під’їжджаючи до Чернівців, з усіх боків можна побачити на горі Домінік шпилі й бані величавої споруди, колишньої Резиденції Буковинських Митрополитів, а сьогодні корпусів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Це – найвизначніша споруда Буковини та міста Чернівці. Знаходиться вона на вулиці М.Коцюбинського, 2. Чернівецький ХогвартсМабуть, кожен, хто вперше приїздить до Чернівців, намагається знайти цю вулицю для того, щоб ознайомитися з величним комплексом споруд архітектурного ансамблю колишньої резиденції Православних митрополитів Буковини та Далмації. Сюди можна доїхати з Центральної площі тролейбусами №№ 1, 2, 4.

   Ця унікальна споруда давно стала візитною карткою Чернівців та Буковини. Автором проекту Резиденції став чеський архітектор Йозеф Главка. Цей шедевр архітектури був збудований на місці старого єпископського будинку в 1864-1882 рр.Чернівецький Хогвартс

 Йозеф Главка детально вивчав буковинські традиції церковновізантійської архітектури. Пізніше використав їх як у розробці планів споруд, так і в унікальному оздобленні.  Перед тим, як мало початися будівництво Резиденції, Й. Главка об’їхав майже всю Буковину в пошуках будівельних матеріалів. Паралельно він вивчав народне мистецтво по дереву, вишивку, етнографію, писанки, народне будівництво та колорит краю. Після чого багато орнаменту лягло в оздоблення стін і в покритті черепицею Резиденції.

Чернівецький Хогвартс   За початковим проектом будова мала бути облицьована білим каменем (білим мармуром). І першу будову – головний корпус – почали будувати з білого каменю, але пізніше Й. Главка змінив рішення, і облицьовувати почали червоною цеглою.

   Будували Резиденцію ретельно та акуратно. До кожної цеглини були надзвичайно великі вимоги. Вона вимірювалася та перевірялася на звук, а один майстер міг класти в день не більше сотні цеглин. 

Чернівецький Хогвартс   Дбаючи про якість цегли, Главка сам інспектував усі цегельні заводи в околицях Чернівців. У величезні чани з розчином додавали падаль: органіка – супер-клей. Така кладка, ще й підкріплена курячими яйцями, простоїть віки. У структурі будівель широко застосовувались металеві конструкції, що значно підвищило міцність і довговічність будівлі. Це відіграло серйозну захисну функцію під час землетрусів, зокрема трагічного Бухарестського 1977 р., хвилі якого дійшли до Буковини. Проте будівлі резиденції не дали жодної тріщини.  Йозеф Главка спроектував нетрадиційний комплекс споруд в дусі еклектики  з переважанням елементів візантійського та романського стилів. Цей проект неодноразово займав призові місця на відомих конкурсах архітекторів і був, зокрема, відзначений на Всесвітній виставці у Парижі.

Чернівецький Хогвартс   Ансамбль митрополичої резиденції складається з  трьох монументальних споруд – корпусів, розташованих у вигляді кириличної букви «П». На передньому плані знаходиться палац митрополита з парадним входом і стрункою вежею архієпископської каплиці Св. Івана Сучавського в лівому крилі. Ліворуч розташований Семінарський корпус: у ньому знаходилися навчальні приміщення семінарії, в центрі – синодальна церква. Праворуч двір обмежує строга будівля з вежею і годинником, де колись розміщувалася школа псалмоспівців, іконописна школа, музей та приміщення для приїжджих.Чернівецький Хогвартс

   Резиденція буковинських митрополитів – неймовірний ансамбль щодо зовнішнього та внутрішнього оздоблення. Кожного, хто тільки переступає поріг цього храму, вражають мальовничі дерев’яні стелі з багатою орнаментикою у формі куполів. Коридори вистелені мозаїкою з мармуру та прикрашені натуральним камінням. Вікна з керамічною інкрустацією. Велич і сувора краса вражає. 

Чернівецький Хогвартс   Серед приміщень головного корпусу незмінне захоплення викликає колишня Синодальна зала. Її називають ще Мармуровою, адже її стіни, підлога, колони були виконані з білого і чорного мармуру. У вирішенні інтер’єрів святкових залів особлива увага надавалась вражаючій дії простору. Висота цієї зали має двадцять метрів. Цю розкішну залу було оздоблено декоративним живописом. Масивну дубову стелю, вкриту позолотою, підтримують дванадцять мармурових стовпів. Для того, щоб освітити таку велику залу, в ній було встановлено дві великі люстри.

Чернівецький Хогвартс  Одночасно з будівництвом Резиденції впорядковувалась і навколишня територія. Позаду комплексу було розбито прекрасний Вражає своєю красою і колишній Зал засідань Священного синоду (сучасна Червона зала). Це своєрідна, надзвичайної краси дерев’яна скринька, стінний розпис якої нагадує витончене оздоблення китайським червоним шовком. Чернівецький Хогвартс
   Піднімаєш голову і перед тобою диво-стеля, неначе колекція писанок. Під ногами – паркет із червоного бука, дуба та зеленої липи. Різьблені меблі були виготовлені з грушевого дерева. А величезні венеціанські дзеркала за легендою здатні омолодити кожну жінку, яка в них подивиться. А кожного чоловіка – позбавити гріхів. Дзеркала й справді коштовні, венеціанські, не вірити немає підстав: достатньо піднести запалену свічку чи запальничку. Якщо уважно придивитися, замість одного вогника можна розгледіти цілих п’ять: саме стільки шарів срібла нанесено на дзеркало.ландшафтний парк. Площа парку близько 5 га. Він обнесений муром триметрової висоти. А саму будівлю Резиденції огороджено кованою решіткою.Чернівецький Хогвартс

   При вході в парк встановлено бюст Й.Главки, споруджений в 1937 р. скульптором А.Северином.  

Чернівецький Хогвартс Сьогодні в Резиденції православних митрополитів Буковини та Далмації знаходиться один із найстаріших класичних університетів України. Він входить до ряду найкрасивіших і найвеличніших університетів світу, нагадуючи старовинні університети Оксфорда, Гейдельберга, Гарварда …

   Резиденція – дух Буковини, симбіоз стилів і культур всіх народів, що населяли цей край. Ансамбль Резиденції буковинських митрополитів може бути оцінений як один із найвизначніших витворів європейської архітектури другої половини ХІХ ст. і як справжня перлина в архітектурній спадщині Чернівців. Аналогів ансамблю Резиденції буковинських митрополитів немає в Європі.Чернівецький Хогвартс

  У 2011 р. архітектурний ансамбль колишньої резиденції митрополитів Буковини та Далмації був включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. 

  Резиденція стала вінцем містобудування Чернівців кінця ХІХ століття, однією з найбільш важливих та імпозантних будівель міста. Чернівці збагатилися архітектурною пам’яткою світового рівня, якою можна пишатися перед усім світом.

   Спостерігаючи за цією красою, можна побачити, як цілий день над будівлею кружляють різні птахи, особливо над університетським парком.

 Чернівецький Хогвартс 

Джерела інформації:

1. Никирса М. Чернівці. Документальні нариси з історії вулиць і площ. – Чернівці: Золоті литаври, 2008. – 452 с.

2. Снігур Іван. Легенди Буковини. – Чернівці, 1998. – 92 с.

3. CZERNOWITZ: Історичні вулиці, будинки та видатні особистості: урбаністичні есеї /І. Мельник, Л.Щербанюк, О.Любківський. – Чернівці: Друк Арт, 2015. – 416 с.

web-master.cv.ua