+38 095 066 29 77
+38 067 372 19 20

Цікаві факти з історії Чернівців та Буковини

герб ЧернівцівНа гербі Чернівців вже понад два століття традиційно зображується відчинена мурована брама із символом держави, до якої місто належало. Насправді ж воно не мало справжньої міської брами, кам’яних мурів і зубчастих башт. Та й покоління чернівчан не відзначалися войовничістю, навпаки, завжди виявляли підвищений інтерес до мирних торговельних і культурних контактів із близькими й далекими сусідами.

Цікаві факти з історії Чернівців та БуковиниПерший поїзд до Чернівців прибув 1 вересня 1866 року (Києву ще цілих чотири роки залишалось  чекати на подібну подію). Так було відкрито залізничну колію Львів-Чернівці, яка сполучила столицю Буковини з Віднем та іншими європейськими містами. Кошти на будівництво місцевих залізниць інженер Ціффер знайшов аж в Англії. А ініціатор будівництва князь Леон Сапіга переконав британців, що саме через Львів та Чернівці пролягає найкоротший шлях від Лондона до Індії.

Михайло Грушевський10 жовтня 1894 року вперше завітав до Чернівців Михайло Грушевський. У залі готелію «Вайс», де він мешкав, на зустрічі із місцевою інтелегенцією співали «Ще не вмерла України». М. Грушевський побував в Чернівецькому університеті. Читав лекції з історії України. Зустрічався зі студентами.

будинок де мешкав Траян Попович15 жовтня 1941 року Траян Попович (тодішній мер міста Чернівці) врятував від депортації  у табори смерті 20 тисяч євреїв міста. Він переконав лідера профашистської Румунії Іона Антонеску у недопустимості та  неправильності тотальної депортації євреїв міста Чернівці. Випадок – винятковий для того часу. За порятунок тисяч єврейських життів Траяна Поповича в меморіальному комплексі Яд ва-Шем включено у список Праведників Світу, котрі самі не будучі євреями, рятували євреїв від голокосту, а в Тель-Авіві на його честь споруджено пам’ятник.

Цікаві факти з історії Чернівців та БуковиниНа початку XVIII століття засновник хасидизму Ізраель Баал Шем Тов, що жив біля підніжжя перевалу Німчич, облаштував у річці Віженка єврейську мікву – місце для ритуальних обмивань. І кожної п’ятниці він приймав тут ванни. За одною з легенд, вода мікви має цілющі властивості. Це місце є паломницьким для хасидів з усього світу.

Цікаві факти з історії Чернівців та БуковиниНевелике гірське село Селятин у  Путильському районі має цікаве європейське минуле. У 1913 році, завдяки прокладеній інженером К.Таубером міжнародній залізниці, Селятин мав регулярне пасажирське сполучення з Віднем, а раз на тиждень від Селятинського перону відбував поїзд з причіпним вагоном до Парижа. Залізницю закрили 1939-го року.

Перший фестиваль Червона рутаПерший фестиваль “Червона рута”.  Перша "Червона рута" стала андеграундною революцією, вибухом, а згодом легендою у культурному житті України. Тоді, 17 вересня 1989 року, на стадіоні у Чернівцях почалася нова історія, коли музиканти показали, що поза тодішньою офіційною естрадою в Україні існує і зовсім інша музика.

У 1989 році на "Червоній Руті" вперше на великій сцені була виконана пісня "Ще не вмерла Україна", яка за два роки стала гімном незалежної України. У період формування української державності це був найпопулярніший і найпрестижніший фестиваль.

Володимир ІвасюкСело Розтоки на Путильщині сміливо може претендувати на звання кінематографічного центру Буковини. Цікаві факти з історії Чернівців та БуковиниТут у 1970 році знімався справжній шедевр українського кінематографу «Білий птах з чорною ознакою»   режисерів Юрія Іллєнка та Івана Миколайчука. Тут же народився хіт №1 української естради 70-х років «Червона рута». Прибувши у липні 1970 року разом з танцювальним ансамблем «Вітерець» на зйомки «Білого птаха», молодий композитор Володимир Івасюк намагався за допомоги місцевих жителів розкрити таємницю червоної рути. Тоді ж був написаний остаточний варіант пісні, який 13 вересня цього ж року вперше пролунав на українському телебаченні в програмі «Камертон доброго настрою».

музичний фільм Червона РутаУ 1971 році вийшов український музичний фільм “Червона Рута”. В ньому зіграли відомі буковинці Софія Ротару, Назарій Яремчук, Левко Дутківський, Алла Дутківська та інші. У фільмі звучать шість пісень на музику та вірші Володимира Івасюка (“Червона рута”, “Водограй”, “Залишені квіти”, “Мила моя”, “На швидких поїздах”).

Алея зірокВ місті Чернівці у 2000 році на Театральній площі - одній з найдивовижніших площ міста з вишуканими архітектурними перлинами була відкрита «Алея зірок». По всьому периметру площі викладена своєрідна, за зразком голлівудської “Алея зірок”, на якій викарбовані імена діячів культури Чернівців та Буковини: Іво Бобула, Сидора Воробкевича, Дмитра Гнатюка, Павла Дворського, Левка Дутківського, Василя Зінкевича, Володимира Івасюка, Івана Миколайчука, Миколи Мозгового, Лілія Сандулеси, Яна Табачника, Сіді Таль, Софії Ротару, Назарія Яремчука та багатьох інших.

web-master.cv.ua